$1.44 for an apple?!

Hello again!! After a week’s worth of vacation where Tomis and I did just about nothing but enjoy movie marathons and eat goulash, we are BACK to the blog! Today I went back to work and had a decent day. It pretty much flew by since I had so many e-mails and other randomness to fill my time. When I got home Tomis had dinner ready for me (I had to threaten his manhood if he didn’t do dinner tonight though haha). He made one of our favorites… chicken strip sandwiches with munster cheese and cajun french fries. YUM! He even got me carrots from the store since I had a raging craving for them last night.

Anyway, today I wanted to play the “save money” game and brought my lunch to work. I stepped out once to grab an apple and a bottle of water. I was excited to have such a moderate, healthy, and cost effective lunch UNTIL I went to the self check-out to pay for my purchase. 95 cents for my water and $1.44 for an apple… an APPLE!! I was on the phone with Tomis as I paid and we both had a good giggle about it. At liquor stars you can buy an apple for a quarter haha. That will teach me… look at price tags before whipping out the debit card.

Advertisements
This entry was posted in Just Us. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s